Dotácia 400,- eur z rozpočtu mesta Považská Bystrica  na činnosť bola použitá v roku 2023 úhradu časti registračných poplatkov do Slovenskej plaveckej federácie a úhradu časti nákladov pri organizovaní 15. ročníka Májovej vlnky.

PBPO ďakuje za udelenie dotácie a podporu Mesta Považská Bystrica

-------------------------------------------

Odkazy

Plavci PBPO – napriek ťažkým časom na víťaznej vlne

Plavci Považskobystrického plaveckého oddielu to v tomto kalendárnom roku nemajú vôbec ľahké. Kvôli koronakríze nemohli takmer 3 mesiace trénovať vo vode (marec – máj). Vďaka vedeniu mesta a MŠK PB sa však veľmi rýchlo (a medzi prvými na Slovensku) dostali v júni do vody a mohli celé letné prázdniny trénovať na krytej plavárni v Považskej Bystrici. A keď sa zdalo, že potrebné naplávané kilometre sú dobehnuté, prišiel ďalší lockdawn. Napriek tomu ukázali v ostanom čase svoj talent a vôľu po víťazstvách.

V kategórii najmladších žiakov (10 roční a mladší) sa koncom septembra uskutočnila na viacerých bazénoch v jednom čase celoslovenská súťaž Pohár žiakov. Okrem čiastkových pódiových umiestnení v západoslovenskom regióne (Novák Tomáš: 1. miesto 50m prsia, 2.miesto 50 voľný spôsob  a 50 motýlik; Krištofíková Simona: 1. miesto 100m prsia, 3. miesto 100 m motýlik; Jamborková Nella : 2. miesto 100 motýlik, 3. miesto 100 znak, Jašová Ema: 3. miesto 50 prsia) sa dokázali presadiť aj v rámci celoslovenského hodnotenia. V komplexnom hodnotení 4-boja (výsledky všetkých 4 plaveckých spôsobov na 100 m tratiach) skončili v kategórii 10 ročných žiačok Nella Jamborková na 3. mieste a Simona Krištofíková na 4. mieste. Emka Jašová skončila vo štvorboji všestrannosti na 50 m. tratiach v kategórii 9. ročných na 6.mieste. Hlavnou cenou pre uvedené považskobystrické talenty by mal byť letný plavecký kemp v roku 2021.

Starší plavci sa v októbri zúčastnili preloženej Jarnej ceny v Žiline. Tento pretek bol jediným plaveckým mítingom na Slovensku, ktorý sa uskutočnil v prísnych hygienických podmienkach. Keďže ho štátne orgány povolili, bol zároveň aj Majstrovstvami Slovenska v pohári družstiev 2020 a taktiež súťažou na ktorej sa bojovalo o pohár jednotlivcov – o najlepšieho plavca v kategórii dospelých aj juniorov za rok 2020.

Počas 3 dní sa v najlepšom svetle ukázala naša plavkyňa – Nikoleta Trníková, slovenská seniorská reprezentantka, členka Národného športového centra a Juniorského Olympijského Top tímu. 4x zvíťazila (100 m a 200 m prsia, 200 m a 400 m polohové preteky), 1x bola strieborná (50m prsia). Zaplávala dva bodovo najhodnotnejšie výkony v kategórii žien (FINA body), v ktorej jednoznačne dominovala a ukázala, že momentálne nemá na Slovensku konkurenciu. Okrem pohára za víťazstvo v kategórii jednotlivcov získala aj odmenu vo výške 1500,- eur.

Snažili sa aj ostatní plavci: 13 ročné Nina Jašová – 2. miesto (200 znak), Natália Strašíková – 2x3. miesto (50 m a 200 m prsia), Nikol Jamborková – 3. miesto (50 voľný spôsob). V tímovej  súťaži bodovali: Trníková, Pleško, Novosadová, Béreš, Černá, Buček, Jamborková a Hoferica P. Napokon získala Považská Bystrica v pohári družstiev konečné 9 miesto spomedzi 31 zúčastnených družstiev, čo je vzhľadom na juniorský vek našich plavcov slušné umiestnenie.

Pod úspechmi našich plavcov sú podpísaní tréneri a funkcionári klubu: Draková, Novák, Procházka, Krištofík.

Po opätovnom uzavretí bazénov na Slovensku pokračujú plavci PBPO v suchej príprave individuálne, resp. v malých 5 členných skupinkách.

Nikoleta Trníková sa na tri týždne presunula s trénerom Karlom Procházka do tréningového centra v Poľskom Zakopanom, kde trénovali v spolupráci s českou plaveckou reprezentáciou. Sústredenie zakončili regionálnymi majstrovstvami Malopoľského vojvodstva v Oswienčime (12.-13.11.2020). V konkurencii najmä českých ale i poľských reprezentantiek bola Nikoleta vyhlásená za najlepšiu prsiarku podujatia (zvíťazila v disciplínach 100 m  a 200 m prsia, pričom zaplávala svoj najlepší bodový výkon v tomto roku na 200 m prsia). Taktiež zvíťazila v osobnom rekorde 4:41,10 v disciplíne 400 m polohové preteky. Po krátkej pauze naša reprezentačná dvojica zamierila do tréningovej karanténnej bubliny v Šamoríne, kde momentálne pokračuje v príprave na májové Majstrovstvá Európy v Budapešti