Dotácia 400,- eur z rozpočtu mesta Považská Bystrica  na činnosť bola použitá v roku 2023 úhradu časti registračných poplatkov do Slovenskej plaveckej federácie a úhradu časti nákladov pri organizovaní 15. ročníka Májovej vlnky.

Májová vlnka 2023

PBPO ďakuje za udelenie dotácie a podporu Mesta Považská Bystrica

-------------------------------------------

Odkazy

Nikoleta Trníková na Majstrovstvách sveta Juniorov v Budapešti

 

Slovenská juniorská reprezentantka v plávaní – Nikoleta Trníková, členka Národného športového centra a Považskobystrického plaveckého oddielu sa v dňoch 20.8. – 25.8. 2019 predstavila na Majstrovstvách Sveta Juniorov v Budapešti, na ktoré sa kvalifikovalo cez 750 plavcov zo 126-tich krajín všetkých kontinentov. Spolu s ňou sa na MSJ zúčastnil aj jej osobný tréner Karel Procházka v úlohe asistenta reprezentačného trénera SR. Slovensko spolu reprezentovalo 12 plavcov (9 dievčat a 3 chlapci). Čo sa týka semifinálových a finálových umiestnení bola tohtoročná výprava najúspešnejšia za posledných 12 rokov. Formát súťaže je taký, že v kategórii juniorov štartujú chlapci od 15.-18. rokov, v kategórii junioriek od 14.-17. rokov, teda 4 ročníky najlepších plavcov na svete súčasne. Koná sa každé dva roky. Dopoludnia sa plávajú rozplavby, z ktorých najrýchlejší postupujú do večerných semifinále (v prípade 50m a 100 m tratí) a následne finále (vrátane ostatných tratí).

Najúspešnejšou plavkyňou slovenskej výpravy (čo sa týka individuálnych výkonov i umiestnení) sa stala rodená Považskobystričanka Nikoleta Trníková, ktorá zároveň dosiahla najlepšie výsledky na MSJ zo slovenských plavcov za posledných 12 rokov. Napriek ochoreniu pred súťažou jej forma postupne gradovala a výsledkami potvrdila, že momentálne patrí do svetovej juniorskej (dorasteneckej) špičky.

Nikoleta sa na úvod v utorok 20.8. predstavila v disciplíne 400 m polohové preteky, v ktorej doplávala na 16 mieste (4:54,17). Potom štartovala v doplnkových disciplínach 100m prsia – 26. miesto (2:11,62) a 200m polohové preteky – 19. miesto (2:18,69). Tieto časy boli na úrovni osobných rekordov. Vrchol prišiel posledný deň (nedeľa25.8.) v disciplíne, v ktorej má Nikol zaplávaný „B“ limit na OH do Tokya, v disciplíne 200m prsia (v rankingu prítomných plavkýň bola nasadená ako 12-ta). V dopoludňajších rozplavbách zaplávala osobný rekord 2:28,42 (a zároveň slovenský seniorský rekord), ktorým z 8-mej pozície postúpila do 8-členného finále. Zároveň následne dopomohla slovenskej štafete v disciplíne 4x100 m polohové preteky (prsiarsky úsek) k postupu do večerného finále.

Vo večernom finále predviedla fantastický výkon, seniorský (i dorastenecký) slovenský rekord vylepšila na 2:27,96 a dohmatla na 7. mieste. Konečné umiestnenie – 7. miesto, znamenalo najlepší individuálny výsledok spomedzi všetkých slovenských juniorov na celom šampionáte. Zároveň sa o pol sekundy priblížila k „A“ limitu na OH do Tokya. V poslednom štarte  vo finále disciplíny 4x100 polohové preteky (na prsiarkom úseku) sa v spoločnosti Emmy Marušákovej (znak), Zory Ripkovej (motýlik), Tamary Potockej (kraul) podieľala na druhom najlepšom výsledku SR výpravy – dievčatá dohmatli na 8-mom mieste v kvalitnom čase 4:11,87.

Nikoleta tak v závere zvládla na špičkovej úrovni 4 štarty – z toho dva finálové. Bol to jej posledný MSJ šampionát, od budúceho roku už bude pretekať v kategórii žien. Výkonom na 200m prsia sa zároveň zaradila do užšieho výberu SR seniorskej reprezentácie do budúceho roku.

Na príprave Nikol a jej úspechoch sa bezprostredne podieľajú tréner Karel Procházka a kondičný tréner Martin Drienik. Veľká vďaka patrí rodičom za podporu a ideálne rodinné zázemie, domácemu oddielu PBPO (tréneri Draková, Novák, funkcionári Krištofík, Vlnieška), županovi TSK p. Ing. Jaroslavovi Baškovi za finančnú podporu vo finálnej príprave, p. primátorovi Považskej Bystrice – p. Doc. K. Janasovi za ochotu a finančnú pomoc (z rezervy primátora) i riaditeľovi MŠK p. Kubovičovi a vedúcej plavárne p. M. Jarošovej za ústretovosť a ochotu. Finančne sa na príprave dlhodobo podieľajú: Slovenská plavecká federácia, Národné športové centrum, výrazne finančne pomohli Nadácia MEDEKO a spriaznení fanúšikovia z radou PB podnikateľov, ktorí chcú ostať v anonymite. Vďaka patrí aj vedeniu Obchodnej akadémie v PB (RŠ p. Bologa), ktorá umožňuje Nikol zvládať popri tréningu aj štúdium. Kompletné výsledky slovenskej výpravy nájdete na:

https://www.swimrankings.net/index.php?page=meetDetail&meetId=616799&clubId=353