Dotácia 400,- eur z rozpočtu mesta Považská Bystrica  na činnosť bola použitá v roku 2023 úhradu časti registračných poplatkov do Slovenskej plaveckej federácie a úhradu časti nákladov pri organizovaní 15. ročníka Májovej vlnky.

Májová vlnka 2023

PBPO ďakuje za udelenie dotácie a podporu Mesta Považská Bystrica

-------------------------------------------

Odkazy

Nikoleta Trníková – úspešná na ME v plávaní Ríme

Od 11.8. – 18.8. sa uskutočnili Majstrovstvá Európy v plávaní v Ríme. Plavecká časť sa realizovala v krásnom a horúcom prostredí rímskeho FORA ITALICA na otvorenom OH bazéne Stadio del Nuoto, ktoré hostil už niekoľko takýchto významných podujatí. Vyplavovacím bazénom bola krytá 8-dráhová 50tka, na ktorej sa uskutočnili OH 1960, v bezprostrednej blízkosti súťažného bazéna. 

Organizácia pretekov bola na špičkovej úrovni. V bazéne sa predstavilo 539 plavcov (306 mužov a 233 žien) zo 46 národných federácií. Divácka atmosféra v dopoludňajších blokoch a najmä vo finálovej časti predčila atmosféru na MS v Budapešti 2022. Všetky tribúny boli vypredané a taliansky fanúšikovia až freneticky hnali najmä svoje domáce hviezdy ku kvalitným výsledkom. Najväčšou hviezdou sa však stal 17-ročný junior z Rumunska David Popovici, ktorý utvoril svetový rekord na 100 VSP a zvíťazil aj na 200 VSP, keď deklasoval zvyšok Európy.

Slovensko reprezentovalo 7 plavcov, vedúcim výpravy bol tréner Karel Procházka. Súčasťou SR teamu bola aj odchovankyňa Považskobystrického plaveckého oddielu, členka Národného športového centra a členka TEAM SLOVAKIA Nikoleta Trníková. Na ME prišla s väčšími ambíciami ako na MS, čo sa jej aj podarilo. Nikoleta výsledkovo potiahla SR team, keď vo všetkých štartoch dohmatla do 17. miesta, napriek náročnému programu (5 štartov v 4 dňoch). Najskôr sa predstavila v disciplíne 400 m polohové preteky. V čase 4:49,41 zaostala za svojím SR rekordom len o 0,7 s. a skončila na 11. mieste, čo bol po Richardovi Nagyovi a jeho 8. mieste v rovnakej disciplíne, druhý najlepší výsledok SR výpravy. Na druhý deň sa Nikoleta predstavila v disciplíne 200 m prsia. V dopoludňajších rozplavbách s prehľadom postúpila do semifinále, kde večer časom 2:28,40 obsadila konečné 16. miesto (3. najlepší výsledok SR výpravy). A o deň neskôr sa predstavila vo svojej poslednej individuálnej disciplíne: 200 m polohové preteky. V čase 2:17,20 len tesne nepostúpila do semifinále a skončila na 17. mieste. Posledný štart absolvovala Nikoleta ako členka štafety 4x200 voľný spôsob, kde spolu s Františkom, Jablčníkom, Richardom Nagyom a Tamarou Potockou vyplávala pre Slovensko 10. miesto. Nikoletu momentálne čaká aktívny odpočinok, pretože už o 4 mesiace začína vrchol zimnej sezóny - MS v krátkom bazéne v Melbourne, na ktorý už má Nikoleta splnený ostrý „A“ limit.