Dotácia 400,- eur z rozpočtu mesta Považská Bystrica  na činnosť bola použitá v roku 2023 úhradu časti registračných poplatkov do Slovenskej plaveckej federácie a úhradu časti nákladov pri organizovaní 15. ročníka Májovej vlnky.

PBPO ďakuje za udelenie dotácie a podporu Mesta Považská Bystrica

-------------------------------------------

Odkazy

Plavci PBPO úspešne v akcii aj v apríli

V Apríli sa plavci PBPO zúčastnili plaveckých pretekov v Trenčíne - Jarné majstrovstvá Západoslovesnkej oblasti, v rakúskom Grazi - medzinárodné preteky FINA, v Poprade - XXV. Cena Popradu a v Dolnom Kubíne - Veľká cena Dolného Kubína.

15.4.2023 sa predstavilo 20 plavcov v Trenčíne na 25 m bazén na Jarných Majstrovstvách Západoslovenskej oblasti. V konkurencii 322 plavcov z 18-tich klubov sa naši plavci odprezentovali veľmi dobre. V medailovej štatistike sme skončili na 3. mieste (11-5-7). Na pódiových umiestneniach sa podieľali: Mikušková Barbora (4-0-0), ktorá zaplávala aj dva najkvalitnejšie ženské  výkony podujatia (100 voľný spôsob a 100 polohové preteky). V kategórii juniorov sa na pódium postavili aj Peter Hoferica (2-0-2), Jakub Hoferica (0-3-0) a Ivan Viskup (0-0-3). V kategórii žiakov sa z medailí tešili Simona Krištofíková (5-0-0), Emma Jašová (0-2-1) a Tomáš Novák (0-0-1).

20.-23.4. 2023 sa tandem Nikoleta Trníková (SR reprezentantka, členka TEAM Slovakia, Národného športového centra) a Karel Procházka (tréner) zúčastnili medzinárodných FINA pretekov v Grazi. Boli súčasťou 17 členného reprezentačného výberu SR. Nikoleta opäť podala stabilné výkony, zaplávala najlepší výkon spomedzi SR plavcov – v disciplíne 200 m prsia (2:30,16 – 792 FINA bodov, potvrdený „A“ limit na ME23 a MS 2023), kde aj zvíťazila, okrem toho ešte dvakrát postúpila do finále (100 motýlik a 200 m polohové preteky).

28.-30.4. sa zúčastnila Simona Krištofíková (13 rokov) prestížnych plaveckých pretekov XXV. Cena Popradu a XIII. Memoriál Filipa Lutza 2023 v Poprade na 50 m bazéne (244 pretekárov z 32 klubov a štyroch krajín EU). Vo svojej kategórii starších žiačok v kvalitnej konkurencii dominovala. Štartovala v 8-mich disciplínach, pričom si vytvorila 7 osobných rekordov. V disciplíne 200 m voľný spôsob zvíťazila v čase 2:16,09 (572 FINA bodov). Zaplávala tak najkvalitnejší výkon podujatia v kategórii žiakov. Zároveň s predstihom splnila limit pre zaradenie do juniorskej reprezentácie na rok 2024 (juniorská reprezentácia v plávaní je od 14 rokov). Ďalej zvíťazila na 50 a 100 m voľný spôsob, 200 m polohové preteky. Strieborná bola na 400 m voľný spôsob a 100 m prsia a tretia v disciplíne 100 m znak.

29.-30.4. sa predstavilo 13 plavcov na tradičnom mítingu Veľká cena Dolného Kubína- Žinčicový míting na 25 m bazéne (287 plavcov z 29 klubov). Naši vyplávali 32 individuálnych medailí (7-12-11) a tri štafetové. Celý tým potiahla skúsená Laura Benková (23 rokov), ktorá zvíťazila v kategórii OPEN vo všetkých svojich štartoch (200 a 400 voľný spôsob, 100 motýlik a 200 polohové preteky). Laura zároveň zaplávala 2. najlepší výkon podujatia a vo svojej doplnkovej disciplíne 50 znak si dokázala vytvoriť osobný rekord. Kvalitne sa odprezentoval aj 25 ročný Martin Krištofík, ktorý bol dva krát strieborný (50 a 100 m voľný spôsob).  Potešil aj Peter Hoferica (18 rokov) 6-timi osobnými rekordami – 2x1. miesto (200 polohové preteky a 200 znak), 3x2.miesto (100 polohové preteky, 100 znak a 200 motýlik), 2x3. miesto (50 a 100 motýlik). Na stupne víťazov ešte vystúpili v kategórii OPEN: Ivan Viskup (17 rokov) 1. miesto (50 motýlik), 2.miesto (100 motýlik), 3x3. miesto (50 a 100 m voľný spôsob a 100 m polohové preteky), Jakub Hoferica (18 rokov) – 2x3. miesto, Alexandra Zajacová (19 rokov) – 2x2. miesto; v kategórii mladších junioriek: Sabína Kresáňová (14 rokov) – 2. miesto (50 znak); v kategórii žiakov: Emma Jašová (11 rokov) – 2x2.miesto (200 prsia a 400 voľný spôsob), 3. miesto (200 polohové preteky), Nella Jamborková (12 rokov) – 3. miesto (100 motýlik). Deviatimi osobnými rekordami sa prezentoval aj 13 ročný Tomáš Novák (2x4. miesto), 6-timi O.R. 14 ročná Lucia Cvengrošová. 6-timi O.R. sa s plávaním lúčila aj dlhoročná členka Považskobystrického plaveckého oddielu Miriam Gazdíková (13 rokov).

Na všetkých úspechoch našich plavcov sa trénersky podieľajú: Mgr. Dušan Novák, PaedDr. Karel Proházka, PhD a Barbora Mikušková